Pretvēža profilakse
Kā sevi pasargāt no priekšdziedzera vēža?
Priekšdziedzeris jeb prostata ir neliela izmēra (valrieksta lielumā) orgāns vīrietim,kas atrodas tieši zem urīnpūšļa, taisnās zarnas priekšpusē. Priekšdziedzera galvenā funkcija ir sēklas šķidruma produkcija un uzkrāšana.
Kas ir priekšdziedzera vēzis?
Priekšdziedzeri veido vairāku tipu šūnas. Vienas no tām ir dziedzera šūnas, kas daloties un vairojoties, izraisa priekšdziedzera vēzi. Priekšdziedzera vēzis Latvijā ir izplatītākā onkoloģiskā slimība vīriešiem.
Agrīni atklāts priekšdziedzera vēzis ir sekmīgi ārstējams, un vairumā gadījumu nepieciešama tikai aktīva novērošana un kontrole pie ārsta.
Kādi ir priekšdziedzera vēža riska faktori?
- Vecums: 80% gadījumu priekšdziedzera vēzi atklāj vīriešiem pēc 65 gadu vecuma, tomēr
risks saslimt palielinās jau pēc 50 gadu vecuma.
- Ģenētika - 20% gadījumu priekšdziedzera vēzi pārmanto. Risks palielinās, ja tuvā radniecībā vairāki ģimenes locekļi ir slimojuši ar priekšdziedzera vēzi.
- Kaitīgi dzīves ieradumi: smēķēšana; mazkustīgums; dzīvnieku taukiem bagāts uzturs.
Kādi ir priekšdziedzera vēža simptomi?
Priekšdziedzera vēzis agrīnās slimības stadijās sūdzības var neradīt. Gadījumos, kad priekšdziedzera vēzis ir izplatījies ārpus priekšdziedzera, var būt sekojošas sūdzības un simptomi:
• urinēšanas traucējumi;
• urīns sārtā vai sarkanā krāsā;
• asinis piejaukums pie spermas;
• erektīla disfunkcija vai impotence;
• diskomforts sēžot, saistībā ar palielinātu priekšdziedzeri;
• sāpes mugurā, iegurņa, ekstremitāšu kaulos;
• dedzinoša sajūta vai tūska kājās, vai pēdās;
• neizskaidrojams svara zudums;
• nespēks;
• vēdera izejas izmaiņas.
Kādas ir priekšdziedzera vēža diagnostikas metodes?
- Priekšdziedzera specifiskā antigēna (PSA) noteikšana. PSA ir viens no biežāk noteiktajiem priekšdziedzera vēža rādītājiem. Ja PSA ir paaugstināts, tas varētu norādīt uz priekšdziedzera vēzi.
- Priekšdziedzera izmeklēšana. Tā ir nesāpīga un vienkārša izmeklēšanas metode, ko var veikt urologs vai ķirurgs. Izmeklējuma laikā ārsts izvērtē priekšdziedzera virsmu, izmēru vai izmaiņas tajā.
- Priekšdziedzera ultrasonogrāfija. To veic ārsts, lai vizuāli izvērtētu prostatas izmērus, struktūru, un, ja nepieciešams, izmeklējuma laikā paņemtu biopsiju. Šī izmeklējuma metode ir salīdzinoši vienkārša, ātra un nesāpīga.
- Priekšdziedzera biopsija. To veic gadījumos, ja ir pamatotas aizdomas par priekšdziedzera vēzi. Biopsijas laikā paņem audu paraugu, lai apstiprinātu diagnozi.
Kam būtu nepieciešams veikt pārbaudes?
Priekšdziedzera vēzis agrīnā slimības stadijā var noritēt bez pazīmēm, tāpēc ir svarīgi pārbaudīt priekšdziedzeri profilaktiski, īpaši, ja:
• esi vecumā virs 50 gadiem;
• tuvā radniecībā kāds ir slimojis ar priekšdziedzera vēzi;
• ja Tu smēķē, Tev ir mazkustīgs dzīvesveids, un Tu lieto dzīvnieku taukiem bagātu uzturu.
Kādas ir priekšdziedzera vēža ārstēšanas metodes?
Ārstēšanas veidu nosaka konkrētam pacientam individuāli, atkarībā no slimības stadijas, pacienta vispārējā veselības stāvokļa, blakusslimībām. Pamatārstēšanas metodes ir medikamentoza terapija (hormonterapija, ķīmijterapija), ķirurģiska ārstēšana, staru terapija vai aktīva novērošana (nogaidošā taktika).
Kur vērsties pēc palīdzības?
Ja radušies jautājumi, vai Tev jau ir iepriekš minētās sūdzības, nekavējoties vērsies pie sava ģimenes ārsta! Nepieciešamības gadījumā ārsts Tevi nosūtīs pie atbilstošā speciālista.
Avota nosaukums: Slimību profilakses un kontroles centrs
Avota adrese: www.spkc.gov.lv
Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!