Pretvēža profilakse
Krūts vēža skrīnings
KAS IR KRŪTS VĒŽA SKRĪNINGS?
Tā ir valsts organizēta un apmaksāta profilakses pārbaude, kuras mērķis ir atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Profilaktiskais krūšu izmeklējums ir mamogrāfija – rentgenoloģiska pārbaude. VAI MAMOGRĀFIJA NEKAITĒ SIEVIETES VESELĪBAI?
Izmeklējums ar mamogrāfijas metodi uzskatāms par veselībai nekaitīgu. Izmeklējums var radīt nepatīkamas sajūtas jutīgākām sievietēm, jo pārbaudes laikā krūts tiek nedaudz saspiesta, lai iegūtu labāku rentgena attēlu. SVARĪGĀKIE FAKTI PAR UZAICINĀJUMA VĒSTULI
- To izsūta reizi 2 gados s i e v i e t ē m v e c u m ā n o 50 līdz 68 gadiem.- Vēstuli izsūta uz deklarēto dzīvesvietas adresi.- Vēstule ir derīga 2 gadus.- Šī pārbaude ir valsts apmaksāta.KAS JĀDARA, KAD SAŅEMTA UZAICINĀJUMA VĒSTULE?
Tuvāko 3 mēnešu laikā pieraksties jebkurā ārstniecības iestādē, kurā veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju.
KĀ RĪKOTIES TĀLĀK?
Izmeklējuma rezultātu un informāciju par turpmāko rīcību personīgi saņemsi ārstniecības iestādē, kurā veici izmeklējumu. Pajautā ārstam, kad un kā vari saņemt izmeklējuma rezultātu! Ja izmeklējuma rezultāts būs atbilstošs normai, veic atkārtotu izmeklējumu pēc 2 gadiem. Ja izmeklējuma rezultāts būs neatbilstošs normai, seko ārsta norādēm. Iespējams, Tev būs jāveic papildu izmeklējumi.KĀPĒC NEESMU SAŅĒMUSI ŠĀDU VĒSTULI?
Iespējams, ka:
- izmeklējumu esi veikusi ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam; - tu esi pārslimojusi, vai šobrīd slimo ar krūts vēzi;- tev uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā; - tu nedzīvo deklarētajā dzīves vietā.
KO DARĪT, JA ŠĀDA VĒSTULE NAV SAŅEMTA VAI IR PAZUDUSI?No 2018. gada profilaktisko pārbaudi var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi (piemēram, ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta). Informācija par uzaicinājuma vēstuli ārstniecības iestādēs pieejama elektroniski.
Vairāk informācijas: - sava ģimenes ārsta praksē; - ārstniecības iestādē, kas nodrošina skrīninga pakalpojumus (meklē www.vmnvd.gov.lv);- zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 8000 1234
Avota nosaukums: Nacionālais veselības dienests
Avota adrese: www.vmnvd.lv
Avota nosaukums: Slimību profilakses un kontroles centrs
Avota adrese: www.spkc.gov.lv
Kontakti
Nosaukums: | Nacionālais veselības dienests |
Fiziskā adrese: | |
Web adrese: | |
Epasts: | |
Tālrunis: | 8000 1234 |
Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!