Kā izprast vēža diagnozi?
Ārstēšana
Rehabilitācija
Paliatīvā aprūpe
Pretvēža profilakse
Ko jautāt ārstam?
Praktiski jautājumi
Sadarbības partneri

Citi audzēju raksturojošie parametri

R jeb rezekcijas līnijas

 Onkoloģiskā ķirurģijā ir pieņemts, ka ļaundabīgie audi tiek izņemti ar atkāpi. Tas nozīmē, ka ļaundabīgs audzējs ir jāizņem no organisma veselo audu robežās un vienā audu blokā, nedalot. To dara, lai nepieļautu ļaundabīgo šūnu izplatīšanu organismā operācijas laikā. Katram audzēja paveidam ir savas atkāpes, kurās audzējs būtu jāizņem.

Pēc audzēja izņemšanas to  mikroskopiski izmeklē  ārsts patologs un izgriešanas līnijām un atkāpēm tiek pievērsta atsevišķa uzmanība.

Ar lielo burtu R  apzīmē, vai operācijas laikā izgriešanas (rezekcijas , R) līnijās, tuvu tām, ir atrastas vēža šūnas. Ja izgriešanas līnijās audzējs nav atrasts, tad to apzīmē ar R0. To vēl mēdz apzīmēt kā tīras malas vai negatīvas griezuma līnijas, vai griezuma līnijas veselo audu robežās. Ja mikroskopā rezekcijas līnijās patologs atrod vēža šūnas, tad atbilde ir R1 jeb vēža šūnas ir atrastas griezuma līnijās vai ļoti tuvu tām. R2 nozīmē, ka audzēja audi izgriešanas līnijās ir saskatāmi ar neapbruņotu aci. Šāda situācija var veidoties, ja, piemēram, audzējs ir tuvu lieliem asinsvadiem vai nerviem, un pilnīga tā atdalīšana var būt bīstama. Atkarībā no izgriešanas līniju stāvokļa (R0-R2) bieži vien tiek noteikta tālāka pēcoperācijas ārstēšanas taktika. Ja atbilde ir R1 vai R2, pēc operācijas visbiežāk ir nepieciešama papildus ārstēšana, lai organismā palikušās ļaundabīgas šūnas iznīcinātu. Ja izgriešanas līnijas ir R0, jeb negatīvas vai tīras, tad pēc operācijas ārstēšanas var nebūt vajadzīga. Taču te svarīgi ir arī izņemtā audzēja izmēri un citi raksturlielumi, pieņemot tālākus lemumus par ārstēšanu.

 
Avota nosaukums: D.Baltiņa "Diagnoze vēzis. Kā saprast slimību un ārstēšanu"
Avota adrese:  www.dzivibaskoks.lv

Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!
Sūtu vēstuli Vēstule ir nosūtīta

Nosūtīt uz epastu

Vēstulē Jūs saņemsiet šī raksta kopiju.
Jūsu epasta adrese:
LASĪTIE RAKSTI
  • R jeb rezekcijas līnijas