Kā izprast vēža diagnozi?
Ārstēšana
Rehabilitācija
Paliatīvā aprūpe
Pretvēža profilakse
Ko jautāt ārstam?
Praktiski jautājumi
Sadarbības partneri

Audzēja apraksts pēc lokalizācijas

Vairogdziedzera vēzis

Audzēja lokalizācija: vairogdziedzeris
Starptautiskās slimību klasifikācijas kods (SSK): C73

Vairogdziedzeris ir hormonāli aktīvs orgāns, kas novietots kakla priekšpusē. Orgāns izstrādā hormonus – tiroksīnu, trijodtironīnu, ka stimuli vielmaiņas procesus un augšanas procesus organismā. Vairogdziedzera funkcionēšanai ir ļoti svarīga adekvāta joda uzņemšana ar uzturu. Vairogdziedzerī salīdzinoši bieži rodas labdabīgas pārmaiņas – iekaisumi, mezgliņi, kas dažkārt prasa medikamentozu terapiju vai operāciju. Retāk attīstās vairogdziedzera vēzis.

Vairogdziedzera vēzim ir dažādi paveidi. Biežākais saslimšanas vecums ir līdz 30 gadu vecumam vai arī pēc 60 gadu vecuma. Sievietes slimo 2-3 reizes biežāk nekā vīrieši. Lielākā daļā gadījumu vairogdziedzera vēzi var veiksmīgi izārstēt. 

Kā izpaužas vairogdziedzera vēzis?
Slimniekam parādās sūdzības par nesāpīgu veidojumu vairogdziedzera rajonā – kakla priekšpusē. To pavada balss aizsmakums, rīšanas traucējumi, smakšanas sajūta. Var būt palielināti kakla priekšējie limfātiskie mezgli.

Kā atklāt vairogdziedzera vēzi?
To var veikt ar ultrasonogrāfijas palīdzību, kas noteiks vairogdziedzera formu un veidojumu skaitu vairogdziedzerī. Šīs izmeklēšanas laikā ar speciālas adatas palīdzību var paņemt audu paraugus no aizdomīgajiem veidojumiem vairogdziedzerī. Šīs analīzes rezultāts apstiprinās vai noliegs vēža diagnozi, kā arī palīdzēs noteikt, kāds precīzi ir audzēja paveids.

Kā ārstē vairogdziedzera vēzi?
Lielākā daļa veidojumu vairogdziedzerī nav ļaundabīgi. Šī iemesla dēļ ļoti svarīga ir pārliecinoša slimības diagnozes noteikšana.

Ārstēšanas veidi.
• Ķirurģiska ārstēšana – vairogdziedzera pilnīga vai daļēja izņemšana ar vai bez blakus esošiem limfmezgliem.
• Ārstēšana ar radioaktīvo jodu. Šo ārstēšanos nosaka ārsts onkologs. Latvijā radioaktīvā joda terapiju nodrošina tikai vienā vietā – Latvijas Onkoloģijas centrā.
• Apstarošana – lieto, ja ķirurģiskas operācijas laikā nav iespējams izņemt visu audzēju, piemēram, gadījumos, kad tas ir ieaudzis blakus esošo orgānu audos.
• Ķirurģiskās operācijas nereti kombinē ar apstarošanu vai radioaktīvo jodu. Ķīmijterapiju pielieto ārkārtīgi reti, atsevišķu audzēju terapijā var pielietot mērķterapijas medikamentus. Tos nozīmē onkologs ķīmijterapeits.


 

 
Avota nosaukums: Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks"
Avota adrese:  www.dzivibaskoks.lv

Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!
Sūtu vēstuli Vēstule ir nosūtīta

Nosūtīt uz epastu

Vēstulē Jūs saņemsiet šī raksta kopiju.
Jūsu epasta adrese:
LASĪTIE RAKSTI
  • Vairogdziedzera vēzis