Audzēja lokalizācija: Sigmveida un taisnās zarnas savienojums, taisnā zarna
Starptautiskās slimību klasifikācijas kods (SSK): C19, C20
Saslimšanas iespēja ar taisnās zarnas vēzi palielinās pēc 40 gadu vecuma, taču īpaši strauji tā pieaug vecumā no 50 – 80 gadiem. Biežāk slimo vīrieši.
Kā izpaužas taisnās zarnas vēzis?
Šis audzēja veids parasti izpaužas kā asiņošana no taisnās zarnas, šo asiņu tonis ir gaiši sarkans. Slimnieks sūdzas par pilnuma sajūtu taisnajā zarnā un nepabeigtas defekācijas sajūtu, var būt vēdera izejas biežuma izmaiņas. Slimības vēlīnākās stadijās var parādīties vispārēji simptomi – svara zudums, mazasinība, nespēks.
Kā atklāt taisnās zarnas vēzi?
Šī vēža atrašanās rajons ir 7-9 cm dziļumā no tūpļa atveres, tāpēc tā konstatēšanai ārsts izmanto rektālo izmeklēšanu, taču galīgai diagnozes noteikšanai rektoskopijas laikā tiek ņemti audu paraugi no audzēja.
Kam ir risks saslimt ar taisnās zarnas vēzi?
- Cilvēkiem, kuri slimojuši ar iekaisīgām zarnu slimībām (čūlainu kolītu).
- Ja ģimenē kāds slimojis ar taisnās zarnas vēzi, vai arī adematoziem zarnu polipiem.
- Ja slimniekam bijis kāds no krūts, olnīcu, dzemdes vēža veidiem.
- Cilvēkiem, kuriem ģimenē paaudzēs tiek pārmantoti, iedzimti zarnu polipi, ko sauc par ģimenes ademetozo zarnu polipozi.
Kā ārstē taisnās zarnas vēzi?
Pirmajā, sākuma stadijā tiek pielietota tikai ķirurģiska ārstēšana. Vēlākajās stadijās papildus ķirurģiskai ārstēšanai pacienti saņem arī ķīmijterapiju un staru terapiju dažādā secībā un kombinācijās. Metastātiskas slimības gadījumā ķīmijterapijas medikamentiem var pievienot arī mērķterapijas līdzekļus, slimības labākai kontrolei.
Skatīt informāciju arī sadaļā "Kolorektālais audzējs".