Audzēja lokalizācija: aizkuņģa dziedzeris
Starptautiskās slimību klasifikācijas (SSK) kods: C25
Aizkuņģa dziedzera vēzis ir ļaundabīgs audzējs, tas attīstās aizkuņģa dziedzerī. Šo vēža veidu ir diezgan sarežģīti atklāt, tāpēc tas nereti tiek diagnosticēts jau III vai IV stadijā.
Ap 95% no aizkuņģa dziedzera aizņem ārējās sekrēcijas (eksokrīnie) dziedzeri, kas “ražo” un pa izvadiem gremošanas traktā izdala gremošanas fermentus. Vēzis biežāk attīstās tieši šajā eksokrīnajā aizkuņģa dziedzera daļā.Visbiežāk sastopamais aizkuņģa dziedzera vēža veids ir adenokarcinoma, kura attīstās no aizkuņģa dziedzera izvadu šūnām.
Retāk vēzis var attīstīties no tām aizkuņģa dziedzera šūnām, kuras ražo hormonus – insulīnu, glukagonu, citus. Šie audzēji var būt gan labdabīgi, gan ļaundabīgi. Audzējus, kuri attīstās no hormonus veidojošām šūnām vai arī izdala hormonāli aktīvās vielas, sauc par neiroendokrīniem audzējiem.
Paaugstināta riska faktori saslimšanai ar aizkuņģa dziedzera vēzi
• Vecums lielāks par 60 gadiem
• Vīrieši biežāk saslimst ar aizkuņģa dziedzera vēzi
• Cukura diabēts
• Uzturā daudz tiek lietota gaļa un dzīvnieku izcelsmes tauki
• Hronisks aizkuņģa dziedzera iekaisums (pankreatīts)
• Smēķēšana
• Izoperēts žultspūslis
• Citi, piem. iedzimtība
Kādēļ smēķēšana palielina risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi?
Cigarešu dūmos esošās ķīmiskās vielas ir kancerogēni, kas bojā šūnu ģenētisko materiālu (DNS). Šūnas ar sabojāto DNS jebkurā brīdī var sākt nekontrolēti dalīties, palikt ļaundabīgas. Pārtraucot smēķēšanu, bojātas šūnas tiek aizvietotas ar jaunām, veselām šūnām, tāpēc nekad nav par vēlu pārtraukt smēķēšanu!
Kāpēc hronisks pankreatīts palielina risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi?
Hronisks pankreatīts ir ilgstošs aizkuņģa dziedzera iekaisums. Zinātnieki uzskata, ka hronisks iekaisums ierosina paātrinātu šūnu dalīšanos. Nepārtrauktās dalīšanās rezultātā šūnā paātrināti uzskrājas bojājumi, kas var novest pie tā, ka šūna paliek nekontrolējama, ļaundabīga..
Kāpēc cukura diabēts palielina risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi?
Cukura dieabēta gadījumā aizkuņģa dziedzeris strādā nepilnvērtīgi, rodas pārslodze aizkuņģa dziedzera šūnu funkcijā, kā arī attīstās hronisks iekaisums. Visi šie faktori palielina aizkun’’ga dziedzera vēža risku. . Sievietēm, kurām ir cukura diabēts, ir lielāka iespēja saslimt arī ar dzemdes vēzi.
Vai cilvēkam, kura tēvam, mātei, brālim, vai māsai ir bijis aizkuņģa dziedzera vēzis pastāv lielāks risks saslimt ar šo vēzi?
Ja jūsu pirmās pakāpes radiniekam bija aizkuņģa dziedzera vēzis, jūsu risks ar to saslimt var būt paaugstināts, īpaši, ja radiniekam audzējs attīstījās jaunākā vecumā. Dažreiz aizkuņģa vēža risku nosaka pārmantojamas ģimenē ģenētiskas mutācijas, taču tas sastopams ļoti reti.
Ko darīt, lai samazinātu risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi?
• Nesmēķēt!
• Lietot uzturā augļus, dārzeņus un šķiedrvielām bagātus produktus.
• Regulāri pārbaudīt savu veselības stāvokli.
• Cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa masu risku saslimt ar aizkuņģa dziedzera vēzi samazina regulāras fiziskās aktivitātes.
Kādi ir aizkuņģa dziedzera vēža simptomi?
Parasti sākuma stadijās simptomu nav, tie parādās audzējam progresējot. Var būt sāpes vēderā, krišanās svarā bez iemesla, dzelte (āda, gļotādas, acis iekrāsojas dzeltenā krāsā), gremošanas traucējumi (nepārstrādājas tauki), apetītes zudums, ātra sāta sajūta, palielināts žultspūslis, aknas. Cukura diabēta parādīšanās var būt kā aizkuņģa dziedzera vēža pirmā izpausme.
Vai ir speciālas analīzes, kas ļauj diagnosticēt aizkuņģa dziedzera vēzi agrīnās stadijās?
Aizkuņģa dziedzera vēzim nav regulāri visiem noteiktas grupas iedzīvotājiem veicamu skrīninga izmeklējumu, kā tas ir, piemēram, krūts vēža un zarnu vēža, dzemdes kakla vēža gadījumā. Ja rodas simptomi vai aizdomas par iespējamu aizkuņģa dziedzera vēzi, obligāti ir jāgriežās pie ārsta, lai veiktu izmeklējumus.