Kā izprast vēža diagnozi?
Ārstēšana
Rehabilitācija
Paliatīvā aprūpe
Pretvēža profilakse
Ko jautāt ārstam?
Praktiski jautājumi
Sadarbības partneri

Ārstēšana

Ķīmijterapija un tās iespējamās blaknes

Ķīmijterapija un tās mērķi

Ķīmijterapija ir viens no vēža ārstēšanas veidiem ar spēcīgas iedarbības ķīmiskiem preparātiem. Preparāti tiek ievadīti asinsritē, tapēc medikamenti caur asinīm sasniedz gandrīz visas ķermeņa daļas. Ķīmijterapijas preparāti iznīcina un bojā vēža šūnas, lai tās nevarētu dalīties un augt. Terapijas kursam ārsts var izvēlēties vai nu vienu medikamentu vai vairāku medikamentu kombināciju, tad to dēvē par poliķīmiju.

Ja organisma veselās šūnas dalās un atjaunojas noteiktā kārtībā, vēža šūnas vairojas nekontrolēti. Ar ķīmijterapijas palīdzību šo augšanu un vairošanos var apturēt un ierobežot . Tomēr medikamenti var ietekmēt arī veselās šūnas, kas savukārt var izraisīt ķīmijterapijas blaknes.

Ķīmijterapijas kurss var būt nepieciešams dažādu iemeslu dēļ.

  • Lai iznīcinātu iespējami vairāk audzēja šūnas. Ir tādi vēža veidi, kurus var pilnībā iznīdēt ar ķimijterapijas preparātiem.
  • Lai samazinātu audzēja apjomu pirms ķirurģiskas iejaukšanās vai apstarošanas. To dēvē par neoadjuvanto ķīmijterapiju.
  • Lai iznīdētu vēža šūnas, kas varētu būt izkliedētas apkārtējos audos vai orgānos pēc audzēja operācijas (t.i. profilaktiska ķīmijterapija).
  • Lai kontrolētu audzēja augšanu un atvieglotu vēža simptomus (piemēram, sāpes). Reizēm ar ķīmijterapijas palīdzību nevar iznīcināt visas audzēja šūnas, taču var apturēt tā augšanu uz nenoteiktu laiku. To sauc par paliatīvo ķīmijterapiju.

Ķīmijterapijas norise

Ķīmijterapiju parasti nozīmē atkārtotu kursu veidā, piemēram, reizi nedēļā vairākas nedēļas pēc kārtas, vai vienu reizi ar trīs līdz četru nedēļu intervālu. Starp kursiem ir atpūtas periods, kad slimnieks nesaņem zāles. Šis periods parasti ilgst nedēļu vai trīs līdz četras nedēļas, tad terapiju turpina. Atpūtas periods ļauj veselajiem audiem atjaunoties un pacientam atgūt spēkus. Kursu skaits var būt dažāds (4-6-8 un vairāk).

Medikamentu ievadīšanas veidi

Visbiežākie ķīmijpreparātu ievadīšanas veidi ir:

  • perorāli jeb iekšķīgi, saņemot tabletes vai kapsulas;
  • intravenozas injekcijas veidā – zāles tiek ievadītas vēnā ar šļirci un adatu dažu minūšu laikā;
  • intravenozas infūzijas veidā – medikamentu vēnā ievada vairākas stundas, izmantojot sistēmu vai īpašu ievadīšanas iekārtu.

Gadījumā, ja pacienta vēnas nav piemērotas ķīmijpreparātu ievadīšanai (piem., vēnas ir pārāk trauslas; pacientam ir liekais svars vai tūska utt.), tad tiks izmantots intravenozais ports.

Intravenozais ports ir neliela ierīce, ko implantē zem ādas un kas paredzēta drošai medikamentu ievadīšanai organismā. Ports palīdz izvairīties no diskomforta, kas rodas no regulārajiem injekciju dūrieniem, to izmanto arī asinsparaugu paņemšanai. Intravenozais ports neietekmē pacienta dzīvesveidu, tas neierobežo kustības vai higiēnas procedūras. Vieta, kura tas atrodas nav sāpīga. Ierīce zemādā var palikt līdz pat pieciem gadiem, ja tas nepieciešams. Svarīgi būtu atcerēties, ka intravenozā porta ražošanā tiek izmantoti metāla savienojumi, tāpēc dodoties pāri valsts robežām vai citur izejot drošības kontroli, būs jāuzrāda intravenozā porta pase. Šo pasi izsniedz medicīnas personāls, kas ievieto portu, un tā ir jāglabā pie sevis.


Biežāk sastopamās ķīmijterapijas blaknes un kā tās risināt ?

  1. Matu izkrišana (alopēcija)

Ķīmijterapija var izraisīt matu izkrišanu uz visa ķermeņa - var izkrist uzacis, skropstas, kā arī apmatojums uz rokām un kājām. Tomēr gandrīz vienmēr šī parādība ir pārejoša – beidzot terapiju, apmatojums ataug.
Ko darīt, ja izkrīt mati? Vispirms – sagatavojieties šādam pavērsienam, lai matu zaudēšana jūs nepārsteigtu pēkšņi!
Apdomājiet iespēju nēsāt parūku. Parūkas var izskatīties ļoti dabīgi. Lai vairāk patiktu sev, pirms terapijas sākuma mēģiniet atrast tādu parūku, kuras krāsa un matu sakārtojums ir tuvs jūsējam. Konsultējieties ar frizieri vai apmeklējiet parūku salonu.
Apdomājiet iespēju nēsāt ļoti īsu matu griezumu. Lai atvieglotu  sadzīvošanu ar matu izkrišanu, daudzas sievietes izvēlas ļoti īsus matu griezumus.
Apdomājiet  iespēju izmantot galvassegu.
Sargājiet savu galvas ādu un matus. Terapijas laikā mati kļūs sausi un ļoti trausli, tāpēc izvairieties no matu gumijām un matus savelkoša matu sakārtojuma. Mazgājiet matus retāk un izmantojiet maigu šampūnu un kondicionētāju. Izvairieties no matu saskares ar ķīmiskām vielām un matu krāsas. Lai aizsargātu galvas skalpa daļu no saules stariem, valkājiet cepuri vai lietojiet saulessargu. Izmantojiet saulesbrilles, lai sargātu skropstas no saules un vēja.

Savukārt uzacis ir iespējams iezīmēt ar permanentā make -up palīdzību, bet skropstas pielīmēt, ja izjūtat šādu nepieciešamību.

  1. Terapijas izraisīta slikta dūša un vemšana

Tā kā ķīmijterapija ietekmē šūnas, kas izklāj kuņģi, tā var izraisīt nelabumu un vemšanu. Tomēr šīs blaknes nav visiem medikamentiem, kā arī – ne visi pacienti reaģē vienādi uz vienu un to pašu medikamentu vai preparātu kombināciju.

Ko darīt, ja ir slikta dūša un  vemšana ?

Ir pieejamas zāles, kas var atbrīvot no nelabuma un vemšanas vai vismaz palīdzēt mazināt šīs reakcijas, tāpēc konsultējieties ar savu ārstu par antiemētiskajiem (zāles pret nelabumu) līdzekļiem. Iespējams, būs jāizmēģina vairāki medikamenti, pirms atradīsiet to, kas palīdz tieši jums.
Vēl daži pārbaudīti padomi, kas paralēli medikamentiem var palīdzēt!
! Ēdiet biežāk, taču mazas porcijas, vislabāk vienmērīgas devas visā dienas garumā.
! Izvairieties no šķidruma uzņemšanas ēšanas laikā, padzerieties aptuveni stundu pirms ēdienreizes.
! Izvairieties no salda, cepta, trekna un asa ēdiena, jo tas var izraisīt kuņģa darbības traucējumus.
! Ēdiet un dzeriet lēnām, ēdienu rūpīgi sakošļājiet.
! Pēc ēšanas nedaudz atpūtieties, taču nevajadzētu atgulties.
! Izvairieties no spēcīgas ēdiena smaržas, parfimērijas u.c. aromātiem, jo tie var izraisīt vemšanu. ! Ja vien ir iespējams, lūdziet, lai kāds jums sagatavo ēdienu.
! Ja kļuvis slikti, centieties nomierināties un elpot dziļāk, varbūt iziet ārā, ja tas iespējams.
! Pret nelabumu palīdz arī sasaldētu skābenas sulas kubiciņu sūkāšana.
! Pēc vemšanas vislabāk ir padzerties tīru ūdeni.

3.Terapijas izraisīta caureja vai aizcietējums

Ārstēšanas laikā var nākties piedzīvot  gan caureju, gan apgrūtinātu vēdera izeju (aizcietējumu). Zarnu darbības maiņas cēloņi var būt ķīmijterapija vai staru terapija, ķirurģiskas manipulācijas, kā arī pretsāpju līdzekļi, diētas maiņa vai zema fiziskā aktivitāte. Caureja un aizcietējumi rada ne tikai diskomfortu, dažos gadījumos tas var būt arī bīstami.

 Ko darīt, ja ir  caureja?
! Ēdiet biežāk, taču mazas porcijas.
! Izvairieties no produktiem, kas kairina gremošanas sistēmu vai paātrina zarnu darbību, piemēram,  saldumi, alkohols, kafija, kā arī cepti, trekni un asi ēdieni.
! Dzeriet daudz šķidruma:  ūdeni, tēju, ābolu, dzērveņu vai vīnogu sulu, buljonu. Vislabāk, ja šķidrums ir istabas temperatūrā, izvairieties arī no ļoti aukstiem vai karstiem dzērieniem.
! Dzeriet starp ēdienreizēm, lai saglabātu stabilu ūdens un barības vielu līdzsvaru organismā.
! Izvairieties no šķiedrvielām bagātas diētas (pilngraudu produkti, svaigi dārzeņi un augļi, pupiņas, rieksti un sēklas), kas var pastiprināt vēdera izeju.
! Medikamentus lietojiet tikai saskaņā ar ārsta rekomendācijām, jo nepareiza ārstēšana stāvokli var pasliktināt.
! Ja ir drudzis, asins piejaukums izkārnījumos vai smagi krampji, nekavējoties vērsieties pie ārsta, jo  oganisma atūdeņošanās un barības vielu zudums ir nopietns sarežģījums. 
Ko darīt, ja ir aizcietējums?
! Lietojiet daudz šķidruma bez kofeīna, vislabāk - ūdeni.
! Lietojiet šķiedrvielām bagātu uzturu, piemēram, dārzeņus, augļus, pupiņas, riekstus un sēklas ( nedrīkst lietot neitropēnijas periodā). Papildiniet ēdienreizes ar klijām vai citu šķiedrvielas saturošu līdzekli.
! Labs līdzeklis pret aizcietējumu ir žāvētas, karstā ūdenī izmērcētas  plūmes un plūmju sula.
! Kustības palīdz stimulēt zarnu darbību, centieties kustieties, cik daudz vien iespējams. Ja varat un gribat, dodieties regulārās pastaigās.
! Ja vēders nav izgājis vairākas dienas un ļoti sāp, izsauciet ārstu.
! Konsultējieties ar ārstu, pirms lietojiet  caurejas zāles !

4.Terapijas izraisīts nespēks un vājums
Ķīmijterapija var radīt gan pastiprinātu miegainību, gan arī gluži pretēji – trauksmi. Iespējams, jums ir grūti koncentrēties un skaidri domāt, jums nav intereses par ikdienas aktivitātēm. Varbūt jums ir smaguma sajūta rokās un kājās, jūs jūtaties fiziski vai garīgi izsmelts. Parasti terapijas laikā enerģijas ir mazāk. Ieklausieties savā ķermenī! Slāpes liecina, ka organismam nepieciešams ūdens, savukārt noguruma sajūta liecina, ka nepieciešama atpūta. Kad pietrūkst enerģijas, ļaujiet sev atpūsties. Atpūtieties un dariet visu lēnām.

Ko darīt, lai mazinātu nogurumu? 
! Taupiet spēkus vissvarīgākajām lietām. Cik vien iespējams citus darbus atlieciet vai atrodiet kādu, kas tos paveiks jūsu vietā.
! Kad vien iespējams, apsēdieties nevis stāviet kājās. Kad vien iespējams, nedaudz nosnaudieties.
! Jebkura fiziska aktivitāte uzlabo asins cirkulāciju un sniedz organismam vairāk enerģijas. Katru dienu dodieties pastaigāties, palīdzēt var pat īsa pastaiga.
! Ieteicamas ir arī citas apzinātas un mērenas fiziskās aktivitātes – vingrošana, ci-gun, nūjošana, tās palīdzēs pārvarēt blakusparādību ietekmi uz garīgo un arī fizisko pašsajūtu, kā arī veicinās atjaunošanās procesus.
! Dzeriet daudz šķidruma un ēdiet barojošu ēdienu. Varbūt kāds var pagatavot ēdienu, lai jums tam nebūtu jātērē spēki.
! Ieplānojiet pietiekami daudz laika nakts mieram. Ja ir tāda iespēja, neizmantojiet modinātājzvanu, lai atpūta būtu pilnvērtīgāka.
! Pirms došanās gulēt brīdi relaksējieties, tam noderēs silta vanna vai nomierinoša mūzika.
! Ja ir grūti iemigt, palūdziet ārstam nomierinošas zāles.
! Lai relaksētos un atjauninātos, izmēģiniet relaksācijas metodes, piemēram, meditāciju, vizualizāciju vai lūgšanu.

5.Novājināta imūnsistēma.

Ķīmijterapija var samazināt balto asinsķermenīšu skaitu jūsu organismā un tādējādi palielināt infekcijas attīstības iespēju. Ārstēšanas laikā pat sīka infekcija var kļūt par problēmu, tāpēc jācenšas to nepieļaut!
Ko darīt, lai sevi pasargātu?
! Bieži mazgājiet rokas ar siltu ūdeni un ziepēm. Pirms ēšanas vienmēr mazgājiet rokas. Pārliecinieties, ka pirkstu starpas un panadzes ir tīras.
! Rūpīgi apgrieziet nagus, neplēsiet un negrauziet tos.
! Izvairieties no cilvēkiem, kam ir klepus, saaukstēšanās, gripa vai citas infekcijas. Iespēju robežās izvairieties no ļaužu pulcēšanās vietām.
! Tīriet zobus ar mīkstu zobubirsti, lai neievainotu smaganas, profilaksei zobubirsti biežāk nekā parasti mainiet. Vēlams lietot mutes higiēnas līdzekļus.
! Rūpīgi mazgājiet svaigus dārzeņus un augļus, vēlams mizojiet pirms ēšanas.
! Termiski apstrādājiet gaļu, zivis un olas, izvairieties no jēliem pārtikas produktiem.
! Jāizvairās arī no nelieliem iegriezumiem un brūcēm, tāpēc asus priekšmetus - nažus, šķēres un adatas lietojiet piesardzīgi. Esiet uzmanīgi, rotaļājoties ar kaķiem. Iegriezumus un skrāpējumus tūlīt mazgājiet ar siltu ūdeni un ziepēm. Uz brūces uzziediet antiseptisku līdzekli.
!Netīriet kaķu higiēnas kastītes, labāk lai kāds to dara jūsu vietā.
! Lietojiet cimdus, ķeroties pie dārza darbiem, vai pagaidām atsakieties no zemes darbiem.

 6.Terapijas izraisīti nervu sistēmas traucējumi
Dažas ķīmijterapijā izmantojamās zāles var ietekmēt nervu sistēmu, viena no blaknēm var būt  perifērā neiropātija, kuras dēļ iespējamas neparastas sajūtas kājās un rokās tirpoņa, nejūtīgums, dedzinošas (vai saldējošas) sāpes, izteikts taustes jutīgums, muskuļu vājums. Iespējami arī kustību traucējumi, līdzsvara un koordinācijas zudums, grūtības satvert priekšmetus un veikt elementāras kustības. Tāpat var parādīties žokļu muskuļu sāpes, džinkstēšana ausīs vai pavājināta dzirde.

 Ja parādās kāds no minētajiem simptomiem, noteikti pastāstiet to ārstam. Iespējams vajadzēs mainīt zāļu devas vai pat pāriet uz citu medikamentu, varbūt simptomu mazināšanai vai profilaksei ārsts piedāvās vitamīnus vai zāles. Vairums neiropātijas izpausmju pēc ķīmijterapijas beigām pakāpeniski izzūd, tomēr dažos gadījumos tie var būt neatgriezeniski. Lai labāk kontrolētu situāciju,  pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar ārstu, kurš labāk zinās, kā rīkoties.

Kā sadzīvot ar nervu sistēmas traucējumiem?

! Jābūt uzmanīgam ar asiem, karstiem un citādi bīstamiem priekšmetiem. Pazemināta jutība un paaugstināta neveiklība palielina ievainojumu risku.
! Jāpārvietojas  uzmanīgi, kāpjot pa kāpnēm, jāturas pie margām. Īpaši uzmanīgam jābūt vietās, kur var būt slapjas virsmas, no dušas vai vannas jāizkāpj piesardzīgi. Vēlams  iegādāties neslīdošu paklāju.
! Līdzīgi kā citu blakņu gadījumā, arī nervus sistēmas traucējumu profilaksei un mazināšanai palīdz fiziskās aktivitātes un vingrinājumi. Šajā gadījumā gan nevajadzētu izvēlēties aktivitātes, kas prasa koordinācijas spējas, piemēram, riteņbraukšanu.
! Vienmēr noderēs viegla masāža vai pašmasāža.

 7.Ķīmijterapijas izraisīta garšas sajūtas maiņa

Ķīmijterapijas medikamenti var izraisīt izmaiņas garšas kārpiņās. Ēdieni, kas jums agrāk garšoja, var šķist rūgti un negaršīgi, mutē var parādīties metāliska garša. Gan šie faktori, gan arī nelabums, kas mēdz parādīties, nereti liek atteikties no ēdiena. Tomēr ķīmijterapijas laikā diētas ievērošana ir svarīgāka nekā jebkad! Slimības laikā jūsu organismam nepieciešamas barības vielas, kas palīdzētu saņemt enerģiju un spēku cīņai pret vēzi. Kvalitatīvs ēdiens un šķidrums ir ārstēšanas sastāvdaļa! Atcerieties, ka ar terapiju saistītā garšas maiņa ir tikai īslaicīga!

Ko darīt, lai sadzīvotu ar garšas sajūtu izmaiņu?
! Izmēģiniet plastmasas, nevis metāla galda piederumus.
! Biežāk tīriet zobus. Skalojiet muti ar dzeramās sodas šķīdumu ūdenī.
! Dzeriet daudz šķidruma.
! Lai uzlabotu ēdiena garšu, ēdienam var pievienot dažādas garšvielas! Iespējams jums izdosies atrast jaunas garšu kombinācijas.
! Ēdiet remdenu ēdienu, kam, salīdzinot ar siltu vai karstu ēdienu, nav tik izteikts aromāts un garša. Tas var padarīt smaržas un garšas maiņu mazāk pamanāmu.
! Izmēģiniet marinētu gaļu, cāli, zivis vai dārzeņus. Eksperimentējiet ar marinādēm, tam var noderēt sula, vīns, kefīrs, barbekjū vai sojas mērce.
!Sūkājiet cietās konfektes, piparmētru tabletes, svaigu augļu gabaliņus vai sasaldētas sulas kubiciņus, kas palīdzēs atbrīvoties no nepatīkamajām un neierastajām garšām.  
! Metālisku garšu labi palīdz nomākt ingvers vai piparmētras, piemēram, ingvera limonāde vai piparmētru tēja.

8.Ķīmijterapijas izraisītie dzimumdzīves traucējumi un neauglība

Izejot ķīmijterapijas kursu, pacientiem mēdz samazināties dzimumtieksme, vīriešiem var parādīties erekcijas problēmas, sievietēm var izbeigties mēnešreizes. Ķīmijterapija var izraisīt arī pārejošo vai neatgriezenisku neauglību, tāpēc pacientiem, kas nākotnē plāno laist pasaulē bērnus,  pirms terapijas uzsākšanas ir svarīgi konsultēties ar speciālistiem.
Ķīmijterapijas laikā un kādu laiku pēc tās ir nepieciešams izsargāties no grūtniecības iestāšanas, jo ķīmijterapija var izraisīt smagus traucējumus auglim. Konsultējieties ar savu ārstu par dažādiem izsargāšanas veidiem, lai izvēlētos vispiemērotāko jums un jūsu partnerim. Vīriešiem, kas saņem ķīmijterapiju, ir nepieciešams izmantot prezervatīvu dzimumakta laikā, jo sēklas šķidrumā var būt citotoksisko medikamentu paliekas.

Kad ķīmijterapija būs pabeigta, lielākā daļa no blakusparādībām pakāpeniski izzudīs. Grūti pateikt, cik ilgā laika periodā tas notiks, jo katrs pacients ir individuāls un katra organisms atšķirīgi reaģē uz saņemto terapiju. Atcerieties – nekādā gadījumā nevajag nodarboties ar pašārstēšanos, jebkuras blaknes vispirms jāizrunā ar ārstējošo ārstu





 
Avota nosaukums: Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks"
Avota adrese:  www.dzivibaskoks.lv

Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!
Sūtu vēstuli Vēstule ir nosūtīta

Nosūtīt uz epastu

Vēstulē Jūs saņemsiet šī raksta kopiju.
Jūsu epasta adrese: