Kā izprast vēža diagnozi?
Ārstēšana
Rehabilitācija
Paliatīvā aprūpe
Pretvēža profilakse
Ko jautāt ārstam?
Praktiski jautājumi
Sadarbības partneri

Ārstēšana

Staru terapija un tās iespējamās blaknes

I Staru terapija un  tās veidi

 Staru terapija ir radioaktīvā starojuma (fotonu, elektronu, protonu) izmantošana ļaundabīgo šūnu iznīcināšanai. To var pielietot kopā ar citām ārstēšanas metodēm (operācija, ķīmijterapija, mērķterapija, imūnterapija) vai kā vienīgo metodi. To sauc par radikālu staru terapiju.

Ja audzēju nav iespējams pilnībā iznīcināt, staru terapiju var izmantot, lai samazinātu audzēja radītos simptomus (piem., sāpes, rīšanas grūtības, asiņošanu, apkārtējo audu nospiedumu). To sauc par paliatīvo staru terapiju.

Staru terapijas kurss parasti sastāv no noteikta skaita procedūrām (frakcijām), kas tiek veiktas noteiktā laika periodā.

 

Staru terapijas veidi

 1.Ārējā apstarošana

Šis ir visbiežāk pielietotais staru terapijas veids, piegādājot starojumu no iekārtas, kuru sauc par lineāro paātrinātāju. Tas nodrošina radiācijas pievadi audzējam, samazinot starojumu apkārt esošajiem veseliem audiem.

Ārējās apstarošanas veidi:

  • Trīsdimensiju konformālā staru terapija (3D-CRT). Tiek izveidoti detalizēti vēža trīsdimensiju attēli – parasti ar datortomogrāfijas (DT) skenēšanu. Tas ļauj precīzāk virzīt, pievadīt staru kūli, to pielāgojot audzēja formai. Tas bieži nozīmē, ka var droši izmantot lielākas staru terapijas devas, vienlaikus samazinot veselo audu bojājumus un blakusparādību risku.
  • Intensitātes modulēta staru terapija (IMRT). Šī ir sarežģītāka 3D-CRT forma. IMRT gadījumā mainās ne tikai staru kūļa forma, bet arī starojuma intensitāte katrā staru laukā.
  • Intensitātes modulētā rotācijas staru terapija (VMAT). Starošana norit līdzīgi kā IMRT gadījumā, taču to veic aparātam rotējot ap pacientu vienmērīgā arkveida kustībā, kas samazina procedūras ilgumu. Šī procedūra nodrošina lielu, precīzu starojuma devu nelielā zonā.
  • Ar attēliem vadītā staru terapija (IGRT). Tā ir staru terapijas metode, kad tiek uzņemti radioloģiski attēli procedūru laikā. Tos salīdzina ar sākotnēji veiktajiem attēliem. Tas nodrošina precīzu starojuma pievadi audzējam un samazina apkārtējo veselo audu starojumu.
  • Tuvfokusa staru terapija. Šajā gadījumā kā starojums tiek izmantots elektronu kūlis, kas nodrošina, ka starojuma deva nenonāk dziļi audos; visbiežāk šo metodi izmanto virspusēju ādas veidojumu terapijā.
  • Protonu staru terapija. Šajā ārstēšanas pieejā kā starojums fotonu vai elektronu vietā tiek izmantoti protoni. Latvijā šī metode pagaidām nav pieejama.

 2. Iekšējā staru terapija

Šo staru terapiju sauc arī par brahiterapiju vai dobumterapija. Radioaktīvs materiāls tiek ievietots audzējā vai apkārtējos audos. Implanti var būt pastāvīgi vai īslaicīgi, un var nākties palikt slimnīcā.

 Iekšējās staru terapijas veidi:

  • Pastāvīgie implanti. Tās ir sīkas tērauda daļiņas, kas satur radioaktīvu materiālu. Latvijā pagaidām nav pieejama metode.
  • Īslaicīga iekšējā staru terapija (brahiterapija). Staru terapija tiek veikta vienā no šiem veidiem: adatas, caurules (katetriem), īpaši aplikatori. Starošana norit no dažām minūtēm līdz dažām dienām, to nosaka ārstējošais radiologs-terapeits.
  1. Citi staru terapijas veidi
  • Intraoperatīvā staru terapija (IORT). Šī procedūra nodrošina staru terapiju audzējam operācijas laikā, izmantojot ārējo vai iekšējo staru terapiju. Latvijā pagaidām nav pieejama šī metode.
  • Sistēmiskā staru terapija. Pacienti radioaktīvo materiālu norij vai saņem to injekcijas veidā, šādi piegādājot starojumu ar asinsriti ļaundabīgajām šūnām. Radioaktīvais materiāls izdalās no ķermeņa ar dabīgiem šķidrumiem (piem. siekalām, sviedriem un urīnu). Šie šķidrumi ir radioaktīvi, tāpēc pacientiem jāveic drošības pasākumi.

II Staru terapijas norise

Staru terapijas kursa ilgumu, staru devas un apstarojamo apjomu nozīmē ārsts radiologs- terapeits. Konsultācijas laikā uzzināsiet, ar kādām blakusparādībām jūs varētu sastapties, kā notiks staru terapija. Konsultācijas laikā varēsiet uzdod sev neskaidros jautājumus.

  • Lai veiktu staru terapiju ir nepieciešama speciāla sagatavošana - datortomogrāfiskā topometrija, kuras laikā pacientam veic izmeklējumu konkrētam ķermeņa rajonam, kuru plānots apstarot.
  • Pirms topometrijas veikšanas pacientam var tikt izvēlēta kāda no imobilizācijas ierīcēm, lai pacients varētu gulēt pēc iespējas ērtāk un nekustīgāk. Ar šo imobilizācijas ierīci nodrošina staru terapijas procedūras precizitāti. Atkarībā no audzēja lokalizācijas un diagnozes imobilizācijas ierīces var būt: galvas, galvas- plecu fiksējošā maska, dažādu ķermeņa pozīciju paliktņi, vakuuma maisi.
  • Jums uz ādas veiks atzīmes, kas palīdzēs personālam precīzi pozicionēt Jūs staru terapijas laikā. Šīs atzīmes jāsaglabā visa ārstēšanās kursa laikā, mazgāties staru kursa laikā drīkst, bet saudzīgi, marķētās vietas neberžot ar ziepēm un vannas sūkli.
  • Nākamajā apmeklējuma reizē jums veiks simulāciju, kas nav staru terapija, tā ir staru terapijas plāna pārbaude pēc medicīnas fiziķu aprēķiniem.

Staru plāna izveide aizņem apmēram 1-10 darba dienas, atkarībā no staru terapijas plāna sarežģītības. Kad staru terapijas plāns ir gatavs, ārsts to ir apstiprinājis, drīkst uzsākt terapijas procedūras. Pacients tiek pozicionēts uz staru terapijas iekārtas galda precīzi tāpat, kā pirmajā sagatavošanas reizē, izmantojot individuālās imobilizācijas ierīces. Katra procedūra ir ātra, nesāpīga un ilgst apmēram 10-20 minūtes. Parasti staru procedūras veic 5 reizes nedēļā – darba dienas no pirmdienas līdz piektdienai (2 līdz 8 nedēļas).


III Staru terapijas blakusparādības (blaknes)

Staru terapija izraisa blakusparādības, kas var izpausties jau staru terapijas laikā (agrīnas) un pēc staru terapijas kursa pabeigšanas (vēlīnas).

Agrīnās jeb akūtās staru terapijas blakusparādības parasti parādās otrā, trešā starošanas nedēļā un var ilgt vairākas nedēļas pēc staru terapijas kursa pabeigšanas, savukārt vēlīnās staru reakcijas var parādīties 1/2-5 gadu laikā.

Starošanas blakusparādības katram pacientam ir atšķirīgas. Tās ir atkarīgas no apstarotās ķermeņa zonas, kā arī no saņemtās staru devas. Blakusparādības var būt izteiktākas, ja saņemat staru terapiju kopā ar ķīmijterapiju.

Staru terapija ir lokāla ārstēšanas metode, tas nozīmē, ka blakusparādības būs saistītas tikai ar apstaroto ķermeņa zonu.

Uzsākot staru terapiju, ārstējošais medicīnas personāls izskaidro pacientam sagaidāmās starošanas blakusparādības, un kā ir iespējams tās mazināt un novērst. Ja staru terapijas laikā novērojat kādu no blaknēm, uzreiz par to informējiet personālu.

Biežākās blakusparādības atkarībā no starojuma zonas

Ķermeņa zona, kas saņem staru terapiju

Iespējamās blaknes

Galvas smadzenes

 Nogurums, matu izkrišana, ādas izmaiņas, galvassāpes, slikta dūša un vemšana, redzes izmaiņas

Galvas un kakla rajons

 Nogurums, apmatojuma izkrišana, ādas izmaiņas, mutes un rīkles gļotādas izmaiņas, grūtības norīt, garšas izmaiņas, balss izmaiņas, aizsmakums

Krūtis

Nogurums, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana, krūts audu tūskainība, jutīgums, iespējami apdegumi, ilgi dzīstošas čūlas

Krūšu kurvis-plaušas

Nogurums, grūtības norīt, klepus, elpas trūkums, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana

Vēdera dobuma orgāni

 Nogurums, caureja, slikta dūša un vemšana, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana

Taisnā zarna

 Nogurums, caureja, izmaiņas seksuālajā funkcijā, fertilitātes traucējumi, bieža un sāpīga urinācija, ādas izmaiņas,   apmatojuma izkrišana

Mazais iegurnis

Nogurums, caureja, izmaiņas seksuālajā funkcijā, fertilitātes traucējumi, bieža un sāpīga urinācija, ādas un gļotādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana

 

 
Avota nosaukums: Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks"
Avota adrese:  www.dzivibaskoks.lv

Informācija ir pārbaudīta un uzticama, taču tā neaizstāj ārsta vai citu profesionāļu konsultācijas!
Sūtu vēstuli Vēstule ir nosūtīta

Nosūtīt uz epastu

Vēstulē Jūs saņemsiet šī raksta kopiju.
Jūsu epasta adrese: