I Staru terapija un tās veidi
Staru terapija ir radioaktīvā starojuma (fotonu, elektronu, protonu) izmantošana ļaundabīgo šūnu iznīcināšanai. To var pielietot kopā ar citām ārstēšanas metodēm (operācija, ķīmijterapija, mērķterapija, imūnterapija) vai kā vienīgo metodi. To sauc par radikālu staru terapiju.
Ja audzēju nav iespējams pilnībā iznīcināt, staru terapiju var izmantot, lai samazinātu audzēja radītos simptomus (piem., sāpes, rīšanas grūtības, asiņošanu, apkārtējo audu nospiedumu). To sauc par paliatīvo staru terapiju.
Staru terapijas kurss parasti sastāv no noteikta skaita procedūrām (frakcijām), kas tiek veiktas noteiktā laika periodā.
Staru terapijas veidi
1.Ārējā apstarošana
Šis ir visbiežāk pielietotais staru terapijas veids, piegādājot starojumu no iekārtas, kuru sauc par lineāro paātrinātāju. Tas nodrošina radiācijas pievadi audzējam, samazinot starojumu apkārt esošajiem veseliem audiem.
Ārējās apstarošanas veidi:
2. Iekšējā staru terapija
Šo staru terapiju sauc arī par brahiterapiju vai dobumterapija. Radioaktīvs materiāls tiek ievietots audzējā vai apkārtējos audos. Implanti var būt pastāvīgi vai īslaicīgi, un var nākties palikt slimnīcā.
Iekšējās staru terapijas veidi:
II Staru terapijas norise
Staru terapijas kursa ilgumu, staru devas un apstarojamo apjomu nozīmē ārsts radiologs- terapeits. Konsultācijas laikā uzzināsiet, ar kādām blakusparādībām jūs varētu sastapties, kā notiks staru terapija. Konsultācijas laikā varēsiet uzdod sev neskaidros jautājumus.
Staru plāna izveide aizņem apmēram 1-10 darba dienas, atkarībā no staru terapijas plāna sarežģītības. Kad staru terapijas plāns ir gatavs, ārsts to ir apstiprinājis, drīkst uzsākt terapijas procedūras. Pacients tiek pozicionēts uz staru terapijas iekārtas galda precīzi tāpat, kā pirmajā sagatavošanas reizē, izmantojot individuālās imobilizācijas ierīces. Katra procedūra ir ātra, nesāpīga un ilgst apmēram 10-20 minūtes. Parasti staru procedūras veic 5 reizes nedēļā – darba dienas no pirmdienas līdz piektdienai (2 līdz 8 nedēļas).
III Staru terapijas blakusparādības (blaknes)
Staru terapija izraisa blakusparādības, kas var izpausties jau staru terapijas laikā (agrīnas) un pēc staru terapijas kursa pabeigšanas (vēlīnas).
Agrīnās jeb akūtās staru terapijas blakusparādības parasti parādās otrā, trešā starošanas nedēļā un var ilgt vairākas nedēļas pēc staru terapijas kursa pabeigšanas, savukārt vēlīnās staru reakcijas var parādīties 1/2-5 gadu laikā.
Starošanas blakusparādības katram pacientam ir atšķirīgas. Tās ir atkarīgas no apstarotās ķermeņa zonas, kā arī no saņemtās staru devas. Blakusparādības var būt izteiktākas, ja saņemat staru terapiju kopā ar ķīmijterapiju.
Staru terapija ir lokāla ārstēšanas metode, tas nozīmē, ka blakusparādības būs saistītas tikai ar apstaroto ķermeņa zonu.
Uzsākot staru terapiju, ārstējošais medicīnas personāls izskaidro pacientam sagaidāmās starošanas blakusparādības, un kā ir iespējams tās mazināt un novērst. Ja staru terapijas laikā novērojat kādu no blaknēm, uzreiz par to informējiet personālu.
Biežākās blakusparādības atkarībā no starojuma zonas
Ķermeņa zona, kas saņem staru terapiju |
Iespējamās blaknes |
Galvas smadzenes |
Nogurums, matu izkrišana, ādas izmaiņas, galvassāpes, slikta dūša un vemšana, redzes izmaiņas |
Galvas un kakla rajons |
Nogurums, apmatojuma izkrišana, ādas izmaiņas, mutes un rīkles gļotādas izmaiņas, grūtības norīt, garšas izmaiņas, balss izmaiņas, aizsmakums |
Krūtis |
Nogurums, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana, krūts audu tūskainība, jutīgums, iespējami apdegumi, ilgi dzīstošas čūlas |
Krūšu kurvis-plaušas |
Nogurums, grūtības norīt, klepus, elpas trūkums, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana |
Vēdera dobuma orgāni |
Nogurums, caureja, slikta dūša un vemšana, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana |
Taisnā zarna |
Nogurums, caureja, izmaiņas seksuālajā funkcijā, fertilitātes traucējumi, bieža un sāpīga urinācija, ādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana |
Mazais iegurnis |
Nogurums, caureja, izmaiņas seksuālajā funkcijā, fertilitātes traucējumi, bieža un sāpīga urinācija, ādas un gļotādas izmaiņas, apmatojuma izkrišana |